امکانات ایران سایت ساز :   

مقالات بهینه سازی و سئو مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

مقالات مفید بهینه سازی و سئو :

 • رتبه آلکسا مهم است بی اهمیت ؟

  شاید کمی‌ذهنتان درگیر این مسئله شد و قطعا پاسختان خیر است! اگر کمی‌با دقت تر به این مسئله نگاه کنیم، میبینیم که واقعا نمی شود بر روی رتبه دهی این سایت زیاد مانور داد. البته این مسئله تا مقداری بستگی به شرایط کشور و سایت شما دارد.

  طبق گفته خود مدیران آلکسا تنها معیار رتبه بندی این سایت فقط بازدید از طریق تولبار است. اما باز هم این سوال پیش می‌آید که چند درصد کاربران اینترنت تولبار آلکسا را نصب دارند؟ آیا زمانی که در محل کار خود (اداره و یا شرکت) در حال فعالیت در اینترنت هستید، تولبار آلکسا را نصب دارید؟ بر روی سیستم‌های یک کافی نت چطور؟ آیا تولبار آلکسا نصب است؟

  حال چه کسانی از تولبار آلکسا استفاده میکنند؟ جواب سوال شما کاربران حرفه ای اینترنت، همچون وبمستر‌ها و کسانی که استفاده مفیدی از این ابزار دارند. پس میبینیم که این رتبه بندی، آنگونه که بین وبمستر‌ها باب شده است مهم نیست. اگر شما سایتی داشته باشید و اکثر بازدید شما را وبمستر‌ها تشکیل دهند، رتبه مناسبی در آلکسا خواهید داشت. اما اگر شما یک سایت دیگر، مثلا در موضوع سرگرمی‌، داشته باشید و همین مقدار بازدید را نیز داشته باشید، رتبه شما بسیار پایین تر از سایتی است که جوابگوی وبمستر‌هاست. زیرا اکثر وبمستر‌ها تولبار را نصب دارند، اما در مورد سایت سرگرمی‌که اکثر بازدید کننده‌ها را افراد عام تشکیل میدهند چطور؟ چند درصد از افراد تولبار را نصب دارند؟

  تمامی‌این موارد و سوال‌ها برای این بود که ذهن شما از درگیری با رتبه‌ها دور شود و بیشتر به سمت کاربرمداری پیش رود. سایت شما زمانی موفق خواهد بود که بازدید کننده هدف داشته باشید و آنها از خدمات شما استفاده کنند و یا محصولاتتان را بخرند، نه زمانی که شما بهترین رتبه را در آلکسا داشته باشید ولی کسی محصول شما را نخرد پس سایت شما چه ارزشی دارد؟

 • پیج رنک مهم است یا آلکسارنک ؟

  پیج رنک رتبه ای است بین 0 تا 10 که توسط گوگل و با معیار‌های خاص خودش محاسبه می شود.

  معیار‌هایی که پیج رنک توسط آن محاسبه می شد و می شود، تعداد لینک‌های ورودی به سایت شما، ارزش آن‌ها، هویت یا authority آنها، و غیره است. گوگل برای محاسبه پیج رنک و همینطور، رتبه بندی سایت‌ها دارای یک الگوریتم اختصاصی است که هر روز در حال بروزرسانی است.

  مثلا بروزرسانی‌های مختلفی مثل پاندا و پنگوئن، توانسته اند بر روی سئو تاثیر‌های مثبت و منفی ای بگذارند. مثلا، با آپدیت پاندا، سایت‌هایی که دارای مطالب کپی بودند تماما از صفحات اول موتور‌های جست و جو دور شدند و جای خود را به سایت‌های دارای مطالب مفید و یکتا دادند. با آپدیت پنگوئن، سایت‌هایی که لینک‌های خریداری شده و یا تبادل لینک و … داشتند، دچار مشکل شدند و پیغامی ‌از طرف گوگل دریافت کردند. البته این پیغام‌ها حتی زمان پاندا نیز برای وبمستر‌ها ارسال می شد. بعد از بروزرسانی‌های الگوریتم‌های گوگل، باز هم گوگل در حال بروزرسانی است و شاید همین الان آپدیت دیگری را منتشر کرد.

  پیج رنک هم نشان نحوه فعالیت یک سایت در زمینه‌های لینک بیلدینگ است، اما باید در نظر گرفت که گوگل هر از چند گاهی پیج رنک را بروز می کند و این کار دارای یک زمان خاص و مشخص نیست. شاید از این نظر، آلکسا بیشتر قابل اعتماد باشد! چون آلکسا هر روز رتبه‌ها را بروز می کند. در سال 2010 گوگل به مدت 9 ماه پیج رنک‌ها را بروز نکرد. ولی در سال 2011 در یک دوره زمانی کوتاه، چندین بار پیج رنک‌ها را بروز کرد. پیج رنک بر روی رتبه کلمات برخلاف چیزی که فکر می کنید تاثیری ندارد.

  بهتر است به جای نگاه کردن به ارقام و رتبه‌ها، ببینیم که آیا واقعا این سایت با کلمه کلیدیش صفحه اول جای دارد یا نه؟

  توجه به آمار و ارقام و یا میزان موفقیت در موضوع کاری خود؟ انتخاب با خودتان است.

 • اهمیت تجاری موتورهای جستجو

  افراد و گروه­های فعال در کسب و کارهای آنلاین، بالا بردن شمار بینندگان یک سایت را برای موفقیت آن در دنیای وب و تجارت آنلاین ضروری می­دانند. این که سایت چه می‌فروشد و چه خدماتی ارائه می‌دهد، چندان مهم نیست؛ بلکه اگر سایتی به دنبال فروش کالا یا خدمات و کسب درآمد یا محبوبیت است، باید بیننده داشته باشد. تعداد بینندگان یک سایت، برگ برنده آن در کسب موفقیت در دنیای وب می‌باشد. سایتی که بیننده ندارد، بدون شک مرگی آنلاین را تجربه می‌کند و چه بسیارند سایت­هایی که هر­روزه از چرخه زندگی در وب خارج می­شوند! مدیران، برنامه­ریزان و طراحان خبره وب به خوبی می­دانند که فقط طراحی یک وب­سایت تضمینی برای آمدن بیننده به آن نیست، بلکه باید بینندگان را به طریقی به سایت جذب کرد. کاربران وب تنها به دنبال رفع نیازهای خود می­باشند و مجبور نیستند به هر قیمتی که شده، سایت ما را بیابند.

  برای بالا بردن شمار بینندگان وب­سایت­تان چه تدابیری اندیشیده­اید؟ چگونه دیگران بدانند که شما سایتی پر­محتوا و جذاب دارید؟ خود شما چگونه سایت­های دیگر را می­یابید؟ ما در بیش‏تر موارد به کمک موتورهای جستجو به آن چه که می­خواهیم، دست می­یابیم. اگر ما این کار را انجام می­دهیم، قطعاً دیگران نیز چنین می­کنند: جستجوی چند عبارت در یکی از موتورهای جستجو و مراجعه به یکی از وب­سایت­ها.

  آمار چه می­گوید: اغلب کاربران، موتورهای جستجو را ابزار اصلی خود برای یافتن وب­سایت­ها عنوان می­کنند. اغلب کاربران، هر روز جستجو می‌کنند و بیش‏تر این جستجوها به دنبال کالا یا خدمات است. درصد بالایی از ترافیک هدف­مند در اینترنت را موتورهای جستجو باعث می‌شوند. ترافیک هدف­مند یعنی کسی که به دنبال موضوعی خاص می­گردد به سایتی مراجعه کند که درباره آن موضوع، محتوایی دارد.

  در حال حاضر یاهو و گوگل به ترتیب پرترافیک­ترین سایت­های وب هستند. کار اصلی گوگل جستجو است و یاهو نیز بر جستجو تمرکز ویژه­ای دارد. ترافیک بالای این دو سایت به خوبی اهمیت موتورهای جستجو را نشان می­دهد. در واقع به سادگی می­توان نتیجه گرفت بسیاری از مخاطبان احتمالی سایت­ها هر روزه به یکی از این دو سایت سر می­زنند.

  چه بپذیرید و چه نپذیرید؛ موتورهای جستجو ابزار مناسبی هستند که خریداران به کمک آن‏ها کالا یا خدمات مورد نیاز خود را می‌یابند. از سوی دیگر بررسی رفتار کاربران نشان می­دهد که اغلب ده رتبه اول نتایج جستجو مورد توجه کاربران قرار می­گیرد و آن‏ها به سایت­های لیست شده در این رتبه‌ها مراجعه می­کنند. بسیاری از کاربران دریافته­اند که در بیش‏تر موارد، ده رتبه اول نتایج جستجو می­تواند خواسته آن‏ها را برآورده سازد و هنوز هم علاقه دارند که تنها این سایت­ها را مرور کنند. همه بررسی­ها اذعان دارد که رتبه­های بیش‏تر از ۳۰، ترافیک بسیار کمی از موتورهای جستو جذب می­کنند.

  به گواه آمار، سه سایت لیست شده در صدر نتایج مقصد بیش‏تر کاربران است. در حدود ۹۰ درصد کاربران حتماً به یکی از سایت­های رتبه یک تا ده مراجعه می کنند.به عبارت دیگر در حدود ده درصد آن‏ها به سایت­های قرار گرفته بعد از رتبه ده مراجعه می­کنند! در حدود یک­سوم آن‏ها، سایتی که در ابتدای نتایج جستجو قرار دارد را سرآمدتر از بقیه سایت­ها می­دانند. دقت در این آمار، اهمیت کسب رتبه‌های بالا در موتورهای جستجو را روشن­تر می‌سازد. این روش جذب بیننده به سایت، اهمیت بسزایی دارد؛ زیرا بینندگانی که موتورهای جستجو روانه سایت‌ها می‌کنند، مراجعه کنندگان تصادفی نیستند. وقتی آن‏ها کلماتی را جستجو می­کنند، نشان‌دهنده آن است که به دنبال کالا یا خدماتی هستند. به این ترتیب آن‏ها همان مخاطبان مورد نظر می­باشند و به احتمال زیاد در سایت فعالیتی را انجام می­دهند که دل‏خواه مدیران است. فعالیت­هایی نظیر پرکردن فرم تماس، درخواست اطلاعات بیش‏تر، اشتراک در خبرنامه، خرید کالا، دریافت خدمات، شرکت در نظرسنجی و…

  آمار ارائه شده از رفتار کاربران وب پیام بسیار واضحی دارد: سایت­هایی ‌که در رتبه‌های بالا قرار نمی‌گیرند، بخش مهمی از مخاطبین خود را از دست می­دهند. البته موتور جستجو تنها روش کاربران برای یافتن وب­سایت­ها نیست. ممکن است آن‏ها آدرس یک سایت را در منابع دیگری نظیر رادیو و تلویزیون، روزنامه، کتاب، مجله و… بیابند. آن‏ها ممکن است بر روی لینک­های درون ایمیل یا یک بنر کلیک کنند. توصیه سایت به دیگران هم روش مرسوم دیگری است. وب­گردی یا همان مراجعه به لینک­های موجود در صفحاتی مانند "پیوندها"، "سایت­های دیگر"، "سایر منابع"، شبکه­های اجتماعی آنلاین و… هم گزینه­ای دیگر است.

  یک سایت ممکن است هزاران بیننده داشته باشد، اما شمار بینندگان گروه هدف[۱]، برای آن حائز اهمیت است. آن‏ها هستند که موفقیت سایت را رقم می­زنند. در اغلب موارد این مراجعه­کنندگان چیزی بیش‏تر از اطلاعات رایگان ارائه شده، می­خواهند. شما اگر سایتی برای فروش لباس دارید، مراجعه شخصی که نرم­افزار می­خواهد چه فایده­ای برای شما دارد؟ گروه هدف شما کسانی هستند که به دنبال لباس می­گردند!

  با توجه به استفاده میلیونی کاربران از موتورهای جستجو، حضور هر چه بهتر در موتورهای جستجو، راه‌حلِ منطقی و مقرون به ­صرفه­ای در هر برنامه بازاریابی آنلاین می­باشد. هر موتور جستجویی معتبر نیست. هزاران موتور جستجو وجود دارد، اما تنها عده معدودی از آن‏ها دارای اعتبار و محبوبیتی مناسب هستند. کسب رتبه بالا در موتور جستجویی که کاربران کمی دارد، فایده چندانی ندارد. مدیران سایت­ها به دنبال کسب رتبه­های بالا در موتورهای جستجوی مهم و معتبر هستند.

  بررسی­ها نشان می­دهد که عمده کاربران وب اطلاعات مورد نیاز خود را به کمک موتورهای جستجوی معتبر می­یابند. در حال حاضر مهم‏ترین موتورهای جستجو به ترتیب عبارت­اند از: Google, Yahoo, MSN (Live), Ask

  فاصله محبوبیت گوگل با سایر گزینه­ها بسیار زیاد است و این موتور جستجو در دنیای وب، پادشاهی می‌کند. موارد اشاره شده گزینه­های عام و کلی می­باشند. برخی دیگر از موتورهای جستجو نیز وجود دارند که محبوبیت محلی یا موضوعی دارند که باید آن‏ها را نیز در پروسه بازاریابی با موتورهای جستجو[۲]، مدنظر قرار داد. به عنوان مثال باید و موتور جستجویی حتی معتبرتر از گوگل در میان کاربران چینی­زبان است.

  در این فصل از آمار استفاده نمودم اما نامی از مراجع آن­ نبردم. همواره می­توانید جدیدترین آمار مرتبط با دنیای جستجو و موتورهای جستجو را با جستجوی عبارت Search Engine Statistics در گوگل یا یاهو بیابید.

  خلاصه

  موتور جستجو ابزاری است که کاربر به کمک آن سایت­های دل‏خواه خود را می­یابد. راه­های بسیاری برای یافتن سایت­ها وجود دارد اما موتورهای جستجو همواره راه­کارِ اساسی‏اند. بسیاری از کاربران دریافته­اند که در اغلب موارد ده رتبه اول نتایج جستجو می­تواند خواسته آن‏ها را برآورده سازد

 • راز کلمات کلیدی چیست ؟

  همانطور که شاید خیلی ها بدانند طرز کار موتورهای جستجو گر به شکل عنکبوتی یا همان اسپایدر است. یعنی ربات های برنامه نویسی شده موتورهای جستجو مثل عنکبوت ها در کدهای صفحات وب و نه شکل رو ظاهر آن ها! می خزند و مشابه ترین موارد با با مورد جستجوی کاربر به نتایج تاپ خود می برند. یک نکته مهم و توافق شده بین موتورهای جستجو و طراحان سایت ها همین کلمات کلیدی یا KeyWord ها هستند. پس وقتی می دانیم چه چیز می تواند رتبه ما را در موتورهای جستجو بالا ببرد ادامه کار آسان تر است. چگونه انتخاب کنیم؟ چقدر؟ چگونه؟ از سرویس ADwords استفاده کنید. ابتدا به سایت: https://adwords.google.com/Adwords/welcome.html بروید. خوب تنها کاری که باید بکنید بررسی کلمات یا بهتر بگویم عبارات کلیدی است. با توجه به محتوای سایت تان عبارات مختلف را جستجو و ببینید که گوگل کدام را به شما پیشنهاد میدهد و کدام ها پر مخاطب تر هستند. اگر بعد از اینکار و بعد از یک ماه باز ترافیک تان تغییر نکرد، بروید و کلمات دیگر را انتخاب کنید! یک وبمستر خوب پشتکار دارد و این پروسه طاقت فرسا را باید بگذراند. در مورد چقدر هم لازم هست بدانید که اکثر موتورهای جستجو یا همان سرچ اینجین ها بیشتر از 150 تا نهایتا 200 کاراکتر را نمیخوانند. پس کلمات کلیدی زیاد و بیش از 200 کاراکتر نه تنها به افزایش بازدید شما کمک نمیکند، بلکه باعث سنگین شدن سایت و همچنین در صورت تکرار کلمات کلیدی باعث اسپم شناخته شدن شما توسط موتورهای جستجو می شود. کجا قرار دهیم؟ بهترین مکان برای گذاشتن کلمات کلیدی، بعد از قسمت Title است. زیرا عنکبوت های اینترنتی، از بالا به پایین سایت شما را می خوانند. هیچگاه از غلط املایی نگذرید. خیلی ها هنگام تایپ عبارات در موتورهای جستحو کلمات را اشتباه وارد می کنند. به مثال من توجه کنید تا همه چیز دستگیرتان شود. مثال: فرض کنیم سایتی دارم با همان محتوای هاست! خوب بهترین کلمات کلیدی برای من اینها بودند: هاست , هاست رایگان , هاست لینوکس , هاست ویندوز

 • بازاریابی رسانه های اجتماعی در سال 2012

  بر اساس نظرسنجی که با بیش از 3800 بازاریاب با هدف آگاهی از نحوه استفاده از رسانه های اجتماعی به منظور رشد و پیشرفت در کسب و کار صورت گرفته است آمار و اطلاعات جالبی به دست آمده که در ادامه بدان اشاره می گردد. 1) 83 درصد از بازاریابان اظهار کرده اند که استفاده از رسانه های اجتماعی مهم برای کسب و کارشان است. 2) دو عامل اندازه گیری و هدفمندی دو حوزه مهمی هستند که بازاریابان سعی دارند در مورد آن ها اطلاعات کافی کسب نمایند. 3) 40 درصد از بازاریابان رسانه های اجتماعی علاقه مند به یادگیری اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه استفاده از رسانه های اجتماعی و به تبع آن یافتن مشتریان جدید هستند. 4) بازاریابی ویدئویی در اولویت اصلی برای برنامه های بازاریابی قرار گرفته است به طوری که 76 درصد بازاریابان قصد دارند استفاده از یوتیوب و بازاریابی ویدئویی را افزایش دهند و بدین ترتیب این نوع از بازاریابی در صدر افزایش میزان سرمایه گذاری در سال 2012 قرار خواهد گرفت. 5) بازاریابان ، علاقه مند به جستجو و آشنایی بیشتر با شبکه اجتماعی گوگل پلاس هستند به طوری که 40 درصد از بازاریابانی که در نظرسنجی شرکت کرده اند از گوگل پلاس استفاده می کنند ، 70 درصد مایل به یادگیری بیشتر و 67 درصد قصد افزایش فعالیت های خود در گوگل پلاس را دارند. 6) سه فایده برتر استفاده از بازاریابی رسانه های اجتماعی عبارتند از : الف) 85 درصد بازاریابان اعلام کرده اند میزان قرار گیری کسب و کار و برند در معرض دید کاربران افزایش می یابد. ب) 69 درصد بازاریابان بیان نموده اند ترافیک وب سایت افزایش می یابد. ج) 65 درصد بازاریابان اظهار کرده اند بینش و درک از بازار فراهم می گردد. 7) 5 رسانه و شبکه اجتماعی برتر مورد استفاده توسط بازاریابان به ترتیب عبارتند از : فیس بوک ، تویتر ، لینکدین ،وبلاگ ها و یوتیوب 8) زمانی که بازاریابان بر روی بازاریابی رسانه های اجتماعی سپری می کنند میزان قابل توجهی است به طوری که 59 درصد از آن ها 6 ساعت یا بیشتر در هفته و 33 درصد 11 ساعت یا بیشتر در هفته بر روی بازاریابی رسانه های اجتماعی وقت می گذارند. 9) برون سپاری رسانه های اجتماعی میزان کمی را به خود اختصاص می دهد به طوری که فقط 30 درصد کسب و کارها بخشی از بازاریابی رسانه های اجتماعی خود را برون سپاری می کنند که این میزان در سال 2011 ، 28 درصد بوده است.

 • راه های افزایش ترافیک ثابت برای سایت

  سئو، می تواند بازدید فراوانی برای شما به ارمغان بیاورد. شاید فرآیند مشکل و زمانبری باشد اما در جذب کاربران دائمی‌تاثیر گذار است.

  نظرسنجی و پرسش از کاربران خود در مورد مطالب مختلف سوال بپرسید و از آنها نظراتشان را بخواهید. مطمئن باشید که این روش تاثیر گذار خواهد بود و می تواند کاربران را برای بازگشت به سایت شما و پرسیدن نظر دیگر دوستانشان درباره آن موضوع ترغیب کند.

  تبلیغات در دیگر سایتها اگر از لحاظ بودجه توانایی تبلیغات به صورت کمپین را دارید، تبلیغات را در اولویت قرار دهید و در بازه‌های زمانی مختلف تبلیغات کنید. مثلا در زمان شروع سایت تان یک دوره 3 ماهه ، در 6 ماه بعد یک دوره 3 ماهه دیگر، که این بسته به استراتژی شماست و برای هر سایتی از لحاظ بودجه و نیاز به کاربر متفاوت است.

  پست مهمان همه ما میدانیم که پست مهمان می تواند به پیشرفت یک سایت کمک بسزایی کند و بازدید فراوانی برای یک سایت به ارمغان بیاورد.

  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی همه چیز می تواند به اشتراک گذاشته شود! مطالب، نظرات، ایده‌ها، محصولات و … اکثر وب سایت‌های بزرگ برای پیشرفت خود، از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده اند و برای آن استراتژی دارند. همچنین، تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئو نیز امری غیر قابل انکار است.

  ساخت ویدئو مطالبی که نیاز به توضیحات زیادی دارند و می توانند کاربران را خسته کنند را در قالب یک ویدئو به همراه آموزش inter active و یا با استفاده از اسلاید‌ها برای سایت خود آماده کنید. مطمئن باشید که تاثیر گذار است و کاربران را به سایت شما باز میگرداند.

  انتشار کتاب الکترونیکی خیلی از سایت‌های بزرگ برای خود کتاب‌های الکترونیکی زیبایی درست می کنند و به رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند. این کتاب‌ها با سرعت نور در اینترنت منتشر می شوند و نام آن وب سایت را به گوش افرادی که هنوز به آن سر نزده اند، میرساند.

  نوشتن نظرات بیشتر نوشتن نظرات بیشتر در سایت‌ها و وبلاگ‌های دیگر، می تواند دو چیز برای شما به ارمغان بیاورد: 1. به وبسایت شما بک لینک بیشتری داده می شود حتی اگر nofollow هم باشند مهم نیست 2. وبلاگ نویس‌ها و مدیران سایت‌ها به کاربرانی که نظرات بیشتری می دهند توجه می‌کنند و به سایت آنها مراجعه می کنند.

  نظرات بهتری بگذارید نظراتی که در سایت‌ها می گذارید کمی‌بهتر باشند و سعی کنید برای آنها کمی‌فکر کنید و سپس دکمه ارسال نظر را بزنید! زیرا مدیران و وبلاگ نویس‌های بزرگ، از نظرات کوتاه و بدون محتوا خوششان نمی‌آید و شاید افزونه‌های اسپم، شما را اسپم شناسایی کنند و نظر شما را به پوشه جفنگ بفرستند.

  راه اندازی خبرنامه اگر فکر می کنید که می توانید سایت خود را همچنان پا برجا نگه دارید، خبرنامه راه اندازی کنید و برای کاربران خود، مطالب جدیدتان را ارسال کنید تا کاربران به وب سایت شما سر بزنند و در وبگردی‌های روزانه، شما را فراموش نکنند.

  ایمیل‌های فالو آپ بزنید به ایمیل‌هایی که به طور خودکار برای کابران در زمان‌های خاص ارسال می شوند، ایمیل‌های فالو آپ گفته می شوند. این ایمیل‌ها می توانند کاربران شما را در ارتباط با سایت تان نگه دارند و هر روز برای آن‌ها مطالب از پیش تعیین شده ارسال شود.

  پادکست درست کنید پادکست، ابزار خوبی برای کسب بازدید فراوان است. اما نه هر پادکستی! مطالبی را که به نظرتان می شود در قالب یک فایل متنی ارسال شود، نیازی نیست حتما به عنوان یک پادکست در بیاید. در انتخاب محتوای پادکست‌ها دقت کنید و با وسواس آن‌ها را ویرایش و درست کنید تا کاربران متوجه حرفه ای بودن شما بشوند.

 • استفاده از Meta Keywords آری یا نه ؟

  چرا گوگل از Meta Keywords در رتبه بندی سایت‌ها استفاده نمیکند؟ چون برخی از وبمستران با وارد کردن متا کیورد‌های نامربوط و انبوه باعث آزار و اذیت جستجوکننده‌ها شدند، گوگل به این فکر افتاد که دیگر از متا کیورد در رتبه بندی سایت‌های استفاده نکند.

  آیا گوگل تمامی‌ متا تگ‌ها را مسدود کرده یا تا تنها متا کیورد را؟ گوگل تنها Meta Keywords را مسدود کرده و باقی متاتگ‌ها در گوگل مانند Meta Description هنوز قابل اجراست.

  آیا گوگل برای همیشه Meta Keywords را مسدود خواهد کرد؟ گوگل سعی دارد رضایت کاربران را جلب کند و تا زمانی که این مشکل وجود داشته باشد گوگل از متا کیورد در رتبه بندی خود استفاده نمی کند.

  آیا تنها گوگل از Meta Keywords استفاده نمیکند؟ در موتورهای جستجوی گوگل و بینگ از متا کیورد در رتبه بندی استفاده نمیشود، ولی در موتور‌های جستجوی یاهو و Ask استفاده می شود.

  2 موتور جستجو از Meta Keywords در رتبه بندی خود استفاده میکنند و دو موتور دیگر استفاده نمیکنند! حال در سایت خود از Meta Keywords استفاده کنیم یا نه؟ آن دو موتور جستجو که از متا کیورد در رتبه بندی استفاده نمی کنند از مهم ترین موتورجستجو‌ها هستتند که می توانند به شما بازدید زیادی بفرستند ولی Yahoo و Ask هم زیاد مهم نبوده و از طرف دیگر بازدید زیادی به سایت شما (حداقل سایتهای فارسی) نمیفرستد. در صورت استفاده بیش از حد و غیر طبیعی باعث ناراحتی آن دو موتور جستجو اول می شوید و در حدود 90 درصد بازدید سایت خود را از موتور جستجو از دست می دهید.

  در صورتی که باز هم راضی نیستید با Meta Keywords خداحافظی کنید و دوست ندارید بازدید‌های ارجاع شده محدود سایت خود را از موتورهای جستجوی Yahoo و Ask از دست بدهید، حداقل از متا کیورد‌ها در صفحات وب خود کم استفاده کنید! و حداکثر استفاده متا کیورد را در سایت خود 5 مورد قرار دهید. تا از طرفی باعث ناراحتی گوگل و بینگ نشوید و از طرفی، yahoo و ask را از دست ندهید.

  به صورت کلی اگر خودتان به سایت های بزرگ جهانی، وبلاگهای سئوکاران بزرگ و .. نگاهی بیاندازید خبری از متا کیورد نیست. میتوانید خودتان دست به کار شوید و این تجربه را انجام دهید! سایتی را باز کنید که از متا کیورد استفاده کرده باشد، متا کیوردی را که وارد کرده است در گوگل جستجو کنید، آیا سایتش را مشاهده میکنید؟

  به احتمال 97 درصد پاسخ خیر است و آن 3 درصد باقی مانده احتمال دارد که سایت بخاطر anchor text در جستجو دیده شود.

 • موتور جستجو چگونه کار می­کند ؟

  وقتی جستجویی در یک موتور جستجو انجام و نتایج جستجو ارائه می­شود، کاربران در ­واقع نتیجه همکاری بخش­های متفاوتی از آن را می­بینند. موتور جستجو قبلاً پایگاه داده خود را آماده کرده است و این­گونه نیست که درست در همان لحظه جستجو، تمام وب را بگردد تا پاسخی برای پرسش کاربر بیابد. بسیاری از خود می­پرسند که چگونه امکان دارد گوگل در کم‏تر از یک ثانیه تمام سایت­های وب را بگردد و میلیون­ها صفحه در خروجی خود لیست کند؟

  در­حقیقت گوگل و هر موتور جستجوی دیگری توانایی انجام چنین کاری را ندارد. همه آن‏ها در زمان پاسخ­گویی به کاربران، تنها در پایگاه داده­ای که در اختیار دارند به جستجو می­پردازند و نه در همه وب!

  موتور جستجو به کمک بخش­های متفاوت خود، اطلاعات مورد نیاز را قبلاً جمع­آوری، تجزیه و تحلیل می­کند، آن‏ها را در پایگاه داده­اش ذخیره می­نماید و به هنگام جستجوی کاربر، تنها در همین پایگاه داده می­گردد. موتور جستجو را می­توان شامل سه بخش اصلی دانست که عبارت­اند از:

  جمع‏آوری کننده اطلاعات، اسپایدر بایگانی­کننده داده­ها، ایندکسر تحلیل­گر درخواست کاربر

  الف ) جمع ‏آوری کننده اطلاعات جمع ‏آوری کننده اطلاعات (اسپایدر، روبوت یا کراولر)، آن بخش از موتور جستجو است که کار جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز آن را به عهده دارد. اسپایدر به صفحات مختلف سر­می­زند (فضولی کردن در وب)، محتوای آن‏ها را می­خواند، اطلاعات مورد نیاز را جمع­آوری می­کند و در اختیار سایر بخش­های موتور جستجو قرار می­دهد. اسپایدر مشخص می­کند که کدام صفحات را مورد بازدید قرار دهد. در واقع تصمیم می­گیرد که کدام یک از لینک­های موجود در هر صفحه را دنبال کند. ممکن است همه لینک­ها را دنبال کند، برخی از آن‏ها را و یا هیچ کدام را دنبال نکند. اسپایدر، ممکن است قبلاً به گونه­ای برنامه­ریزی شده باشد که تنها صفحات خاصی از هر سایت را ببیند. دنبال کردن لینک­های یک صفحه بستگی به میزان تمایل و توانایی موتور جستجو در ذخیره اطلاعات یک سایت در پایگاه داده خود دارد. معمولاً موتورهای جستجو دوست دارند صفحات مهم و مورد نیاز کاربران را بایگانی کنند. این­گونه صفحات نیز در سایت­های مهم و محبوب بیش‏تر دیده می‏شود تا سایت­های کم­ارزش. دقت کنید که گفتم سایت­های کم­ارزش و نه سایت­های کوچک! سایت کوچک لزوماً کم­ارزش یا بی­ارزش نیست. بعداً خواهید آموخت که چگونه سایت خود را مهم جلوه دهید حتی اگر تنها یک صفحه داشته باشد! در واقع بسیاری از سایت­ها نادانسته خود را بسیار کم‏تر از آن چه که واقعاً هستند، نشان می­دهند! همچنین ممکن است اجازه مرور و خواندن محتوای بعضی از صفحات به موتورهای جستجو داده نشده باشد. شما به عنوان دارنده سایت، همان­طور که دوست دارید موتورهای جستجو اطلاعات سایت شما را با خود ببرند، می­توانید آن‏ها را از بعضی صفحات سایت­تان دور کنید و اجازه خواندن و بایگانی کردن محتوای آن صفحات را ندهید. موتور جستجو اگر مؤدب باشد؛ قبل از ورود به هر سایتی ابتدا قوانین دسترسی به محتوای آن را بررسی می­کند و از حقوق دسترسی خود اطلاع می­یابد. تنظیم میزان دسترسی موتورهای جستجو به محتوای یک سایت توسط پروتکل و دستوراتی خاص انجام می­شود که در بخش‌های بعد بررسی شده است. کار اسپایدر، بسیار شبیه کار کاربران وب است. همان­گونه که کاربران، صفحات مختلف را بازدید می­کنند، اسپایدر هم درست همین کار را انجام می­دهد، با این تفاوت که اسپایدر کدهای سازنده صفحات و کاربران نتیجه حاصل از کنار هم قرار گرفتن این کدها را می­بینند. page1.html، صفحه­ای است که کاربران آن را به شکل زیر می­بینند: نمونه­ای از صفحات وب که توسط مرورگرها نشان داده می شود.

  اما اسپایدر آن را چگونه می­بیند؟ برای این که شما هم بتوانید دنیای وب را از دیدگاه یک اسپایدر ببینید، کافی است که کدهای سازنده صفحات را مشاهده کنید. برای این کار در مرورگر خود، مسیر نشان داده شده زیر را دنبال کنید: Firefox: View > Page Source (Ctrl+U) IE: Page > View Source (Ctrl+S) فراموش نکنید شما باید توانایی کار با هر دو مرورگر فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر را به خوبی بدانید و سایت خود را در هر دو مرورگر اشاره شده بازدید و بررسی کنید تا سایت برای اغلب کاربران وب ظاهر مناسبی داشته باشد. کدهای اچ­تی­ام­ال صفحه page1.html به صورت زیر است: کدهای اچ­تی­ام­ال یک صفحه وب آیا این دنیای متنی برای شما جذاب است؟ رد پای اسپایدر به هنگام مشاهده صفحات یک سایت روی سرور آن می­ماند. شما اگر اجازه دسترسی به آمار دید و بازدیدهای صورت گرفته از یک سایت و اتفاقات انجام­شده در آن را داشته باشید، می‌توانید مشخص کنید که اسپایدر کدام یک از موتورهای جستجو صفحات سایت را مورد بازدید قرار داده ­­است. یکی از فعالیت­های مهمی که در بازاریابی با موتورهای جستجو انجام می­شود، تحلیل همین دید و بازدیدهاست. در بخش­های آتی کتاب به موضوع تحلیل آمار سایت پرداخته شده است.

  ب) بایگانی کننده داده­ها تمام اطلاعات جمع­آوری شده توسط اسپایدر در اختیار ایندکسر قرار می­گیرد. در این بخش اطلاعات ارسالی مورد تجزیه و تحلیل قرار می­گیرند و به تکه­های متفاوتی تقسیم می­شوند. تجزیه و تحلیل به این معناست که مشخص می­شود اطلاعات از کدام صفحه ارسال شده است، چه حجمی دارد، کلمات موجود در آن کدام­اند، کلمات چندبار تکرار شده­اند و در کجای صفحه قرار دارند، صفحه چه زمانی بروز رسانی شده است و… در حقیقت ایندکسر، صفحه را به پارامترهای آن خرد می­کند و تمام این پارامترها را به یک مقیاس عددی تبدیل می­کند تا سیستم رتبه­بندی بتواند پارامترهای صفحات مختلف را با هم مقایسه کند. تمام داده­ها تجزیه و تحلیل شده، گروه­بندی، کدگذاری و ذخیره می­شوند. همچنین داده­ها قبل از آن که ذخیره شوند، طبق تکنیک­های خاصی فشرده می­شوند تا حجم کمی را اشغال کند. یک موتور جستجو باید پایگاه داده عظیمی داشته باشد و به طور مداوم حجم محتوای آن را گسترش دهد. بزرگی و بروز بودن پایگاه داده یک موتور جستجو برای آن امتیاز محسوب می­گردد. حجم پایگاه داده موتورهای جستجو و روش ذخیره­سازی داده­ها در آن، متفاوت است. زمانی رقابت شدیدی در اعلام بزرگی پایگاه داده میان موتورهای جستجو وجود داشت. بعد از آن که گوگل دیگر به ارائه آمار پایگاه داده­اش ادامه نداد، عملاً رقابت به جبهه­های دیگری منتقل شد. هر چند بزرگی پایگاه داده امتیاز محسوب می­شود اما به نظر می­رسد کیفیت در ارائه نتایج جستجو همچنان مورد‏توجه­ترین فاکتور برای رقابت است.

  ج) تحلیل­گر درخواست کاربر پس از انجام تمامی مراحل گفته شده، موتور جستجو آماده پاسخ­گویی به کاربران است. آن‏ها چند کلمه را در فیلد جستجو وارد می­کنند و سپس با فشردن دکمه جستجو، منتظر پــاسخ موتور جستجو می‌مانند. برای پاسخ­گویی به درخواست کاربر، ابتدا تمامی صفحات مرتبط موجود در پایگاه داده، مشخص می‌شوند. پس از آن عمل رتبه­بندی صورت می­گیرد. به عبارت دیگر صفحات جمع‏آوری شده، از بیش‏ترین ارتباط تا کم‏ترین ارتباط با موضوع مطرح شده، به عنوان نتایج جستجو به کاربر نشان داده می­شوند. حتی اگر موتور جستجو بهترین و کامل­ترین پایگاه داده را داشته باشد اما نتواند پاسخ­های مرتبطی ارائه کند، یک موتور جستجوی ضعیف به‌شمار می­آید. آلتاویستا زمانی مهم‏ترین موتور جستجو در وب بود اما تنها به همین دلیل بازی را به گوگلِ تازه­وارد باخت. در حقیقت سیستم رتبه­بندی قلب تپنده یک موتور جستجو است. تفاوت اصلی موتورهای جستجو نیز در سیستم رتبه­بندی می­باشد. سیستم رتبه­بندی برای پاسخ­گویی به سؤالات کاربران، پارامترهای بسیاری را در نظر می­گیرد تا بتواند بهترین پاسخ­ها را در اختیار آن‏ها قرار دهد. به این سیستم رتبه­بندی، الگوریتم گفته می­شود. الگوریتم، مجموعه­ای از دستورالعمل­هاست که موتور جستجو با اعمال آن‏ها بر پارامترهای صفحات موجود در پایگاه داده­اش، تصمیم می­گیرد که صفحات مرتبط را چگونه در نتایج جستجو مرتب کند. در حال حاضر قدرتمندترین سیستم رتبه­بندی را گوگل در اختیار دارد. سیستم رتبه­بندی گوگل پیج­رنک نام دارد که در بخش­های آتی کتاب معرفی شده است. به طور خلاصه می­توانیم فعالیت موتور جستجو را در سه مورد زیر بگنجانیم: مراجعه به صفحات و خواندن محتوای آن‏ها بایگانی اطلاعات خوانده شده رتبه­بندی صفحات متناسب با کلمات جستجو شده

  تذکر – از این پس هرگاه گفته شود صفحه بایگانی شده است، مقصود این­ است که موتور جستجو صفحه را خوانده، تجزیه و تحلیل نموده و آماده نمایش آن در نتایج جستجو است.

 

مشاوره رایگان و سفارش

بهترین راه برای طراحی وب سایت، مشاوره قبل از هر تصمیمی در رابطه با آن وب سایت است، در ایران سایت ساز این کار با تماس شما با یکی از مشاورین ما صورت می گیرد، برای این امر شما دو راه ساده و سریع در پیش روی خود دارید. راه اول تماس تلفنی است و راه دوم تکمیل و ارسال فرم درخواست برآورد هزینه طراحی وب است، که با تکمیل آن مشاورین ما با شما تماس خواهند گرفت و اطلاعات لازم در ارتباط با طراحی وب سایت شما را در اختیارتان خواهند گذاشت
شورای عالی انفورماتیک کشور
سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور پرداخت اینترنتی با همکاری بانک ملت پرداخت اینترنتی با همکاری پرداخت امن بانک پاسارگاد عضو انجمن طراحان و توسعه دهندگان وب

ارتباط با ما

آدرس و تلفن تماس دفتر مرکزی :

تهران ، میدان ولیعصر (عج ) ، بلوار کشارز ، خیابان کبکانیان ، کوچه قزوینی ، ساختمان مهسا ، طبقه ۵ ، واحد ۱۷

مدیر عامل : احسان ایزدی مقدم

تلفن ثابت ۴ - ۵۳ ۱۸ ۵۹ ۷۷ - ۰۲۱
فکس ۴۵ ۰۸ ۷۷ ۸۹ - ۰۲۱
تلفن همراه ۶۸ ۱۲ ۳۰۰ - ۰۹۱۹

وضعیت پیشرفت پروژه ها

ایران داگ
80%
خبرگزاری طنین
70%
املاک ماهور
80%
ماسانیز
70%
پرورش تفکر خلاق
60%
کوثر پیامک
90%
حوزه علمیه المهدی(عج) بیدگل
60%
MDF نوین
80%امتیاز دهید